Lata powojenne dla Dzierzgonia były wezwaniem do odbudowy miasteczka ze zgliszczy, a jednocześnie ogromną próbą tchnięcia w zniszczone miasto iskierki życia dla tych, których osiedlili się tu i zamieszkali. Powołano do życia Szkołę Podstawową, organizowały się małe zakłady rzemieślnicze, rozwijało się rolnictwo, zaczęły powstawać zakłady pracy. W 1946 roku powstał pierwszy i jak na te czasy największy zakład produkcyjny Dzierzgoński Zakład Produkcji Betoniarskiej „Żelbet”
Ambicją nowopowstałego zakładu było zorganizowanie wolnego czasu dla swoich pracowników. Na terenie zakładu powstała sekcja zakładowa promująca zdrowy i czynny wypoczynek poprzez sport. W 1948 roku założono związek sportowy, który obecnie jest klubem i nosi nazwę DKS Powiśle Dzierzgoń. Do dyspozycji ówczesnych opiekunów i liderów zakładowego sportu należała hala sportowa (obecnie sala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 1), boisko przy ul. Odrodzenia i dwa baseny odkryte przy ul. Krzywej. Na działalność zakładowego sportu składały się: drużyna piłki nożnej oraz drużyna bokserska. Na przełomie lat 1964/1965 sekcja sportowa przekształciła się w Klub Sportowy o nazwie „Kosmos”.
W roku 1966 z inicjatywy Józefa Koliszewskiego nastąpiła zmiana nazwy klubu na „Powiśle” i ta nazwa trwa po dzień dzisiejszy.
W latach 1972/73 klub rozbudowywał się, przybywało zawodników i drużyn, wymagało to oddelegowania z zakładu pracy odpowiedzialnego człowieka na stanowisko kierownika Klubu Sportowego Powiśle. W 1974 roku został wybudowany pawilon sportowy, a stanowisko kierownika powierzono Leszkowi Lepce. W kolejnych latach byli to Jerzy Motycki, Zbigniew Zdrojewski. Od 1983 roku do chwili obecnej funkcję tę sprawuje Krzysztof Mamczarz.
Klub posiadał przez te minione czasy zarząd, który był koordynatorem jego działalności. Pierwszym prezesem klubu w latach 1973-79 był Gerard Zajdowski. Kolejni prezesi to Jan Przybysz (1980-81), Maciej Skibniewski (1981-1999), Włodzimierz Zdunek (1999-2003), a obecnie Bogusław Pietrzak (od września 2003).
Rok 1973 to wyjątkowo radosny okres dla rozwoju klubu – drużyna piłkarska awansowała do Gdańskiej Ligi Wojewódzkiej. Prężny okres działalności klubu przypada na lata 1975-85. Zostały założone sekcje: tenisa stołowego, podnoszenia ciężarów, piłki siatkowej, lekkoatletyczna oraz szachowa. Czołowa zawodniczka sekcji tenisa stołowego Iwona Brzezińska zdobywając laury w tejże dyscyplinie występowała w II lidze w Mlexerze Elbląg.
Swój trwały ślad w podnoszeniu ciężarów pozostawił Piotr Meandra wychowanek klubu, a później zawodnik Legii Warszawa. Zdobywca wielu laur na terenie regionu, województwa, kraju. Dodatkowo w tej samej dziedzinie P. Nalborski zdobył Mistrzostwo Polski juniorów. W latach 1976-1998 prowadzona była sekcja szachów. Największym sukcesem jest 9 miejsce Ewy Kardasiewicz na Mistrzostwach Polski. Od 1978 do początku lat dziewięćdziesiątych prowadzone były zajęcia w ramach sekcji tenisa stołowego. Rok 1985 był zaszczytnym dla miasta czasem. Dzierzgoń, organizując Mistrzostwa Polski, miał okazję gościć najlepszych zawodników w kraju w tenisie stołowym.
Obok innych dyscyplin działających w klubie sportowym wiodącą była oczywiście cały czas piłka nożna. W sezonie 1993/94 piłkarze wywalczyli awans do III ligi. Było to zasługą trenerów Waldemara Gutjara w rundzie jesiennej i Andrzeja Bedry w rundzie wiosennej. Pasmo sukcesów rozwijało się i w sezonie 1994/95 drużyna juniorów drogą eliminacji zdobyła Mistrzostwo Makroregionu Pomorskiego. Rok 1995 to okres rozgrywek Piłkarska Kadra Czeka. Drużyna młodych piłkarzy zajęła I miejsce na szczeblu wojewódzkim, zakwalifikowując się do Mistrzostw Polski, które odbyły się w Złotowie, przywożąc ze sobą medal za I miejsce i Puchar Ministra Edukacji Narodowej oraz Puchar Stanisława Tymowicza. Te miłe podboje piłkarskich talentów koordynował trener Piotr Kluska.
W 2003 roku młodzi piłkarze Powiśla zajęli 3 miejsce w ogólnopolskim turnieju Piłkarska Kadra Czeka (wcześniej zwyciężając turniej powiatowy i wojewódzki). Dodatkowo najlepszym zawodnikiem turnieju został Daniel Mioduński (na zdj. poniżej), który następnie odszedł do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łodzi im. Kazimierza Górskiego.
W 1996 roku piłkarze wyjechali do Danii, w ramach nawiązywania kontaktów pomiędzy bliźniaczymi miastami Nordborg-Dzierzgoń, zdobywając pierwsze miejsce w kategorii juniorów. Rok później młodzicy wyruszyli do Szwecji również wygrywając w swojej kategorii wiekowej.
Dzierzgoński klub wychował i wykształcił wielu piłkarzy, którzy w późniejszym czasie wystąpili w Reprezentacji Polski i w silnych klubach najwyższych klas rozgrywkowych. Na wyróżnienie zasługują:
Rafał Kaczmarczyk - dwa występy w pierwszej Reprezentacji Polski (1996 z Cyprem i 1997 z Łotwą). Występował w takich klubach, jak: Powiśle, Lechia Gdańsk, Stomil Olsztyn, Widzew Łódź, Groclin Grodzisk Wielkopolski, Górnik Łęczna, Wierzyca Pelplin.
Krzysztof Kowalik - Na początku 2000 r. wybrany do najlepszej jedenastki 2. Bundesligi w Niemczech. Kluby: Powiśle, Olimpia Elbląg, Pomezania Malbork, Jeziorak Iława, FC Carl Zeiss Jena, VfL Osnabrück, Waldhof Mannheim, VfB Pößneck, FC Carl Zeiss Jena.
Radosław Bartoszewicz - debiut w młodzieżowej Reprezentacji Polski U-21 (2004 r., z Finlandią). Kluby, które reprezentował: Powiśle, Unia Tczew, Powiśle, Olimpia Sztum, Arka Gdynia, Polonia Warszawa, Górnik Łęczna, Widzew Łódź, Miedź Legnica, Chojniczanka Chojnice.
Cezary Lisiewicz - zawodnik III-cio ligowych klubów w Niemczech.
źródło: własne, dzierzgon.pl, nasze-miasto.pl, baltyk-gdynia.pl